Joy needs to buy three blouses for work. She can buy two for $29. How much will she pay for three blouses?

##$43.50##

Joe can buy two blouses for ##$29##, hence one blouse will be for ##29/2=$14.50##.

Hence, she will pay for three blouses ##$29+$14.50=$43.50##.