How much will it cost to purchase chicken wire for a fence if 53 feet are needed and the fencing costs $4.71 per yard?

It will cost $83.21.

First we need to convert the information to the same units.

1 yard is equal to 3 feet, so we can convert the cost per yard to cost per foot.

1 yard = 3 feet $4.71/yard = 4.71/3 = $1.57/foot

$1.57/foot * 53 feet = $83.21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *